بهترین نرم افزارهای صفحه‌آرایی

نرم افزارهای صفحه آرایی

نرم‌ افزار برای صفحه‌آرایی

صفحه‌آرایی یکی از قسمت‌‌های جذاب چاپ هر کتابی است که باعث می‌شود تا کتاب از لحاظ بصری چشم‌گیرتر بوده و نظم و رابطه‌ی منطقی بین نوشته‌ها، تصاویر و فضای خالی کتاب ایجاد گردد که همین امر سبب مطالعه آسان‌‌تر کتاب و فروش بالای آن می‌شود. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و ورود نرم‌‌افزارهای صفحه‌آرایی کتاب نیز توسط نرم‌ افزارهای مرتبط و متداول در این زمینه صورت می‌گیرد. به همین منظور تصمیم داریم تا در مقاله امروز به معرفی چند نرم ‌افزار مهم، مفید و کاربردی برای صفحه‌آرایی کتاب بپردازیم و شما را با این نرم‌‌افزارها آشنا نماییم.

آشنایی با صفحه‌آرایی

صفحه‌آرایی و آراستن صفحات کتاب به شکل منسجم، منظم و دقیق برای ایجاد جلوه بصری زیبا و موزون برای متن نهایی، هنری بسیار مهم و ارزشمند می‌باشد که توسط فردی به نام صفحه‌آرا انجام می‌پذیرد. بنابراین، این فرد وظیفه دارد متناسب با موضوع کتاب اقدام به ایجاد نظم بین تمامی قسمت اجزای یک کتاب اعم از نوشته‌ها، تصاویر کرده و بدین طریق خواننده را ترغیب به مطالعه کتاب نموده و فرآیند مطالعه توسط خواننده را آسان‌تر سازد.

هنر آرایش صفحات و افزایش جذابیت آن‌ها و آماده‌سازی صفحات جهت چاپ همانند انتخاب فونت، اندازه قلم نوشتاری، رعایت فواصل خطوط، فاصله مناسب از حاشیه‌ها، تنظیم پاراگراف‌ها، ایجاد فهرست، تیتر بندی، زیبا‌سازی و طراحی گرافیکی صفحات، جایگذاری مناسب عکس‌ها و انتخاب مناسب رنگ‌ها و انتخاب قطع مناسب برای کتاب جهت چاپ با کیفیت سبب جذب توجه مخاطب و افزایش کیفیت کتاب یا هر نوشتار دیگری می‌گردد. استفاده از نرم‌افزارهای گرافیکی رایج در زمینه صفحه‌آرایی می‌تواند صفحه‌آرا را در این زمینه یاری کرده و فرآیند صفحه‌آرایی کتاب را آسان‌تر و از نظر زمانی کوتاه‌تر نماید. مهم‌ترین نرم‌افزارهای کاربردی در این زمینه عبارتند از:

 1. indesign
 2. Quarkxpress
 3. Word
 4. Pagemaker
 5. corel draw
 6. Illustrator
 7. نرم افزارهای مخصوص کمیک استریپ

معرفی و بررسی بهترین نرم افزارهای صفحه‌آرایی

توضیح مختصری از بهترین نرم‌افزارهای صفحه‌آرایی آورده شده است تا شما با کلیت آن‌ها آشنایی پیدا نمایید:

 •  نرم‌‌افزار ایندیزاین indesign

indesign

مدرن‌ترین، بهترین، محبوب‌ترین و کاربردی‌ترین نرم‌افزار صفحه‌آرایی و انجام امور چاپی نرم‌‌افزاری به نام ایندیزاین است. این نرم‌‌افزار، بسیار انعطاف‌ پذیر بوده و با دارا بودن تمامی امکانات، زمینه را برای خلاقیت و هنرنمایی شما جهت صفحه آرایی کتب یا سایر نشریات مورد نظرتان فراهم نموده و شما به آسانی می‌توانید کتاب یا سایر نوشته‌های موردنظر خود را بدین وسیله صفحه‌آرایی نمایید. این نرم‌‌افزار توسط شرکت Adobe طراحی و ساخته شده و جزو نرم‌‌افزارهای استاندارد و متداول و بسیار محبوب و مشهور صنعت چاپ به شمار می‌رود.

شما با استفاده از این نرم‌‌افزار می‌توانید انواع بروشور، مجله، روزنامه، پوستر، کارت ویزیت، کارت پستال و سایر اسناد مورد نظر خود را صفحه‌آرایی کرده و به آن‌ها جلوه‌ای خاص و منظم بخشید. این نرم‌‌افزار قابل استفاده توسط طراحان حرفه‌ای است و برای آنها به مثابه کاغذ و قلم بوده که با آن به راحتی می‌توانند طرح‌های مناسب برای متون چاپی ایجاد نمایند این نرم‌افزار تمامی ابزارهای مورد نیاز برای طراحی صفحات مختلف را برایتان فراهم کرده و باعث می‌شود تا با استفاده از آن بتوانید خالق صفحات حرفه‌ای در زمینه چاپ و نشر باشید.

 ترکیب متن با تصویر، ویرایش و ایجاد افکت بر روی تصاویر، ساخت وکتورهای ساده و همگام‌سازی و سازگاری آن با نرم‌‌افزارهایی چون فتوشاپ و ایلاستریتور بیش از پیش بر محبوبیت این نرم‌افزار افزوده است. این نرم‌‌افزار قابلیت ذخیره کامل تغییرات، قابلیت گرفتن خروجی PDF را داشته و سبب طراحی آسان جداول می‌گردد. برای نصب و اجرای این نرم‌افزار شما به سیستم عامل ویندوز پردازنده 5/2 گیگاهرتزی و رم 2 گیگابایتی نیاز دارید. برای آشنایی بیشتر با نرم‌افزار indesign کلیک نمایید.

 •  نرم‌‌افزار Quarkxpress

Quarkxpress

این نرم‌‌افزار که محصولی از شرکت Quark Software می‌باشد یکی از قدرتمندترین، پرسرعت‌ترین و حرفه ‌ای‌ترین نرم‌‌افزارهای صفحه‌آرایی است که سازگار با تمامی سیستم عامل‌ها بوده و با استفاده از ابزارهای پیشرفته طراحی آن به آسانی می‌توانید متون مورد نظر خود را ترکیب کرده و تصاویر و رنگ را ادیت نمایید و خالق جذابیت‌های بی‌شمار در زمینه نظم و برقراری ارتباط منطقی بین عناصر سازنده و محتوایی یک کتاب باشید.

از این نرم‌‌افزار می‌توان برای چاپ مجلات، روزنامه‌‌ها استفاده نمود. این نرم‌‌افزار با دارا بودن قابلیت‌‌هایی هم‌چون ابزار فلش و وب، قابلیت دسترسی سریع ابزارها، صفحه کلید فتوشاپ، سبک‌های خروجی PDF در زمینه چاپ و نشر کاربرد وسیع و گسترده‌ای داشته و پس از نرم‌افزار ایندیزاین در جایگاه دوم قرار گرفته است. جهت آشنایی با نرم‌‌افزار Quarkxpress کلیک نمایید.

 •  نرم‌‌افزار Word

word

این برنامه که یکی از نرم‌افزارهای زیرمجموعه نرم‌‌افزارهای گروه office می‌باشد جهت استفاده توسط کاربران غیر حرفه‌ای بسیار مناسب است. در واقع این نرم‌افزار یکی از نرم‌افزارهای در دسترس، ارزان و پرکاربرد برای صفحه‌آرایی کتاب می‌باشد که استفاده از آن جهت صفحه‌آرایی کتاب سبب کاهش چشمگیر هزینه‌‌های چاپ کتاب شده است.

 البته این نرم‌افزار دارای محدودیت‌‌های بسیار زیادی بوده ولیکن از این نرم‌افزار می‌توان جهت صفحه ‌بندی و تنظیم متون استفاده کرده و سایر طراحی‌ها در فتوشاپ یا Illustrator انجام داد. این نرم‌‌افزار سرعت کار در مراحل چاپ را افزایش داده و دارای غلط‌گیر خودکار، ابزار تعریف سریع جدول می‌باشد.

 • نرم‌افزار Pagemaker

Pagemaker

یکی دیگر از نرم‌‌افزارهای کامپیوتری جذاب جهت صفحه‌آرایی و طراحی کتاب این نرم‌‌افزار است. شما با استفاده از این نرم‌افزار می‌توانید نشریات خوب و با کیفیتی را طراحی و آماده چاپ نمایید. با توجه به توقف بروزرسانی این نرم ‌افزار شما می‌توانید در صورت عدم دسترسی به آن از از نرم‌افزار ایندیزاین استفاده نمایید.

 • نرم‌افزار کورل دراو corel draw

corel draw

یکی دیگر از نرم‌افزارهای قدرتمند گرافیکی برای صفحه‌آرایی فوق‌العاده نشریات مختلف و مجلات نرم‌افزاری به نام کورل دراو است که با استفاده از آن می‌توانید به صورت ماهرانه و خلاقانه صفحه‌آرایی نموده و هماهنگی‌های لازم بین اجزای کتاب و سایر نشریات مورد نظر خود را فراهم نمایید.

 • نرم‌افزار ادوبی ایلاستریتور Illustrator

illustrator

این نرم‌افزار ساده و خلاقانه علاوه بر آن که در زمینه طراحی کارت ویزیت، لوگو و کارت پستال مفید و کاربردی است می‌تواند در صفحه‌آرایی کتاب نیز کاربرد مناسبی داشته باشد. شما با استفاده از این نرم‌افزار می‌توانید تصاویر خاص و خلاقانه‌ای را بیافرینید و ارتباط مناسب بین تصاویر و متن کتاب را فراهم نمایید.

 • نرم‌‌افزار ساخت کمیک استریپ

استفاده از این نرم‌افزار برای خلق تصاویر کمدی و قرار دادن متن دیالوگ در مجلات، روزنامه‌‌ها، کتب کودکانه بسیار مفید می‌باشد که به صورت تخصصی در آینده به آن خواهیم پرداخت.

در پایان

صفحه‌آرایی یکی از قسمت‌‌های مهم و حیاتی صنعت چاپ است که با توجه به سطح کار شما نرم‌‌افزارهای متعددی در بازار وجود دارند که در این زمینه می‌توانند شما را یاری نمایند. امروزه نام نرم‌‌افزار ایندیزاین در صدر لیست نرم ‌افزارهای صفحه‌آرایی قرار گرفته است. حرفه‌ای بودن و پیشرفته بودن ابزار طراحی موجود در این برنامه، دم دست بودن تمامی امکانات، ساده بودن محیط کار، گرافیکی بودن، سازگاری با زبان فارسی استاندارد، سازگاری با انواع سیستم عامل ها و سایر نرم‌‌افزارهای شرکت ادوبی هم‌چون فتوشاپ و گرفتن ساده خروجی برای چاپ قابلیت‌های مهمی است که به محبوب بودن و معروف بودن این نرم‌‌افزار کمک نموده است.

بنابراین با توجه به این که صفحه‌آرایی کتاب امری کاملاً حرفه‌ای و خلاقانه است این نرم‌افزار در حال حاضر می‌تواند پاسخگوی تمامی نیازهای شما در زمینه صفحه‌آرایی باشد.

اما چنانچه شما نیاز به صفحه‌آرایی برای کتب و نشریات خود دارید انتشارات مدیران اندیشه این امر را برای شما تسهیل کرده و این خدمت را به شما ارائه می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + = 5