چاپ دیجیتال چیست؟

چاپ دیجیتال چیست؟

معرفی و بررسی چاپ دیجیتال کتاب

پیشرفت روز‌افزون علم منجر به دگرگونی در صنعت چاپ و نشر و در نتیجه سبب افزایش سرعت و کیفیت و بهبود خدمات در این صنعت شده است. در قرن بیستم با رواج رایانه و ظهور پدیده‌ای به نام نشر رومیزی تحولات جدیدی در نشر و چاپ کتاب صورت گرفت که تاثیر به سزایی در پیشرفت و نوآوری‌های صنعت چاپ کتاب داشت. چاپ دیجیتال کتاب یکی از نوآوری‌های عصر جدید است که با همراهی تکنولوژی اینترنت، نرم ‌افزار‌های مخصوص طراحی مثل فتوشاپ، ایلوستریتور، ایندیزاین، چاپگرهای پیشرفته و ….. سبب انتقال اطلاعات و چاپ کتب مختلف با سرعت و کیفیت بهتر و بیشتری از قبل شده و روند تولید کارهای چاپی کتاب را آسان‌تر از گذشته نموده است.

اما چاپ دیجیتال چیست و فرآیند تولید کتاب با آن به چه صورت است؟ برای یافتن پاسخ این سوالات توجه شما را به ادامه مطالعه این مقاله که به معرفی چاپ دیجیتال کتاب اختصاص دارد جلب می‌نماییم.

چاپ دیجیتال چیست؟

چاپ دیجیتال به عنوان یکی از جدید‌ترین تکنولوژی ‌های چاپ، روشی بسیار عالی برای تبدیل تصاویر دیجیتال و با کیفیت به محصولات چاپی است. در این روش فرآیند چاپ به صورت کاملاً حرفه‌ای توسط نشر رومیزی و دیگر منابع دیجیتال و با کمک چاپگرهای لیزری و جوهر افشان مدرن و قدرتمندی اجرا می‌گردد. این نوع از چاپ به دلیل گران قیمت بودن عمدتاً در تیراژهای پایین چاپ کتاب و سایر محصولات مورد استفاده قرار می‌گیرد. مهم‌ترین مزایای استفاده از چاپ دیجیتال را می‌توان موارد زیر برشمرد.

مزایای چاپ دیجیتال چیست؟

مهم‌ترین مزایای چاپ دیجیتال در عصر امروز عبارت است از:

 • هزینه‌های مربوط به چاپ هر صفحه مقداری ثابت است و با افزایش تعداد بدون تغییر باقی می‌ماند.
 • در این تکنولوژی به علت عدم استفاده از پلیت امکان شخصی‌سازی اطلاعات در هر نوبت از چاپ وجود داشته و شما می‌توانید در حین فرآیند چاپ برخی اطلاعات را به آسانی تغییر دهید.
 • سرعت چاپ در این روش به علت حذف مراحل پیش از چاپ ( لیتوگرافی) بسیار بالاست.
 • با توجه به این که کار با دستگاه دیجیتال نیاز به تبحر خاصی ندارد و بیشتر فرآیند چاپ در این روش به صورت سیستمی صورت می‌گیرد بنابراین با استفاده از نیروی کار کمتری انجام می‌شود.
 • چاپ دیجیتال قابلیت چاپ برای تمامی سطوح اعم از کاغذ، کنواس،کاغذ عکاسی، فوم برد، بوم، پارچه، چوب، شیشه و سنگ را دارد.

میزان مصرف کاغذ در این روش بسیار پایین بوده و در نتیجه چاپ دیجیتال روشی مفید برای صرفه‌جویی در مصرف کاغذ و کاهش ضایعات کاغذی است.

کاربردهای چاپ دیجیتال

چاپ دیجیتال یا چاپ شخصی سازی شده قابلیت چاپ انواع کتاب، سربرگ، کاتالوگ، سررسید، آلبوم، تراکت و کارت ویزیت را در انواع کاغذ و ابعاد متفاوتی داشته و می تواند با سرعت بیشتر و در زمان کوتاه تری نسبت به سایر روش‌های چاپ این محصولات را چاپ کرده و در اختیارتان قرار دهد.

فرآیند چاپ دیجیتال

در این نوع از چاپ کتاب پس از اسکن نمودن تصاویر، اطلاعات مربوط به چاپ تصاویر، از طریق رایانه به چاپگر ارسال می‌شود. چاپگر‌های لیزری و جوهر‌افشان جزء رایج‌ترین دستگاه‌های چاپ دیجیتال محسوب می‌شوند. بنابراین در طی فرآیند چاپ با این دستگاه‌ها تونر، به شکل یک لایه نازک روی سطح چاپی قرار گرفته و با استفاده از مواد پوششی و با تابش اشعه UV یا سایر فرآیند‌های حرارتی، رنگ‌ها تثبیت شده و عمل چاپ صورت می‌پذیرد.

انواع روش‌های چاپ دیجیتال

انواع روش های چاپ دیجیتال

انواع روش‌های چاپ دیجیتال عبارت است از:

 1. جوهر‌افشان
 2. الکتروگرافی
 3. روش دیجیتال نوری یا پرتوی
 4. روش حرارتی
 5. روش تصعید رنگ
 6. روش لیزری

مزایای استفاده از چاپ کتاب به روش دیجیتال

امروزه یکی از بهترین روش‌های چاپ کتاب و جایگزینی مناسب برای چاپ افست روشی به نام چاپ دیجیتال است. تفاوت اساسی این نوع چاپ با چاپ افست در کمیت آن بوده و بنابراین در چاپ دیجیتال کتاب امکان چاپ تنها یک جلد کتاب نیز وجود دارد. بنابراین افرادی که قصد چاپ کتاب دارند به راحتی می‌توانند با دارا بودن هر بودجه کتاب مورد نظر خود را به چاپ رسانده و به بازار عرضه کنند. در این نوع از چاپ کتاب محدودیتی از نظر ابعاد کتاب وجود نداشته و کتاب‌ها در هر قطعی که باشند با سیستم دیجیتال قابل چاپ می‌باشند.

همچنین فرآیند چاپ و صحافی کتاب با استفاده از بهترین مواد و تجهیزات انجام می‌شود لذا چاپ کتاب به روش دیجیتال سبب افزایش عمر مفید، کیفیت و ماندگاری کتب چاپی خواهد شد. در نهایت می‌توان گفت یکی از بهترین و با صرفه‌ترین روش‌ها برای چاپ تمام رنگی یک کتاب، چاپ آن به روش دیجیتال است. اگر چه ممکن است کیفیت رنگ‌ها در مقایسه با چاپ افست کمی پایین‌تر باشد اما این موضوع در برابر ارزان بودن هزینه‌های این روش سرعت، کیفیت و سایر مزایای نامبرده توجیه اقتصادی دارد.

بنابراین اگر نویسنده تازه کاری می‌باشید و نمی‌توانید میزان دقیق فروش کتابتان را پیش‌بینی نمایید ریسک نکرده و حتماً روش چاپ دیجیتال کتاب را برای چاپ کتاب خود انتخاب کنید. در این صورت پس از دریافت مجوزهای لازم با در اختیار قرار دادن فایل پی دی اف کتابتان در اختیار ناشر مورد نظرتان می‌توانید با توجه به تقاضای بازار در کوتا‌ه‌ترین زمان ممکن و ظرف چند ساعت کتابتان را چاپ و به بازار عرضه نمایید.

هزینه چاپ دیجیتال کتاب بر اساس چه عواملی تعیین می‌شود؟

هزینه چاپ دیجیتال کتاب بر اساس نوع کاغذ مصرفی، وزن کاغذ، تیراژ چاپ و رنگی بودن یا سیاه و سفید بودن آن تعیین می‌شود. بنابراین استفاده از کاغذهای سنگین، تیراژ بالا و رنگی بودن کتاب سبب افزایش قیمت هزینه‌های چاپ دیجیتال خواهد شد.

کلام پایانی

چاپ دیجیتال کتاب به عنوان نقطه مقابل چاپ افست کتاب روشی کاملاً مقرون به صرفه، سریع و آسان برای چاپ انواع کتاب در تیراژ مورد نظر شماست که به صورت چاپ تونری و با استفاده از انواع چاپگرهای لیزری حرفه‌ای بر روی انواع کاغذ قابل انجام است.  در این نوع چاپ هزینه هر برگ چاپ هزینه ثابتی بوده و به تعداد نسخه‌های چاپی ارتباطی ندارد و به علت عدم استفاده از زینک در این روش می‌توانید کتاب‌های خود را در چاپ‌های دو رو به صورت کاملاً متفاوت چاپ نمایید. بنابراین چاپ دیجیتال کتاب روشی بسیار مفید برای صرفه‌جویی در زمان و هزینه هاست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × = 5