حق تالیف چیست؟

حق تألیف و سرقت علمی

بعد از شنیدن عبارت حق تألیف اولین چیزی که به ذهن خطور می‌کند بهای مالی یک اثر است که افراد در برابر یک میزان معین از یک نوشته در موضوعی خاص کسب می‌کنند. مانند حق یا حقوق یک تعمیر کار که در برابر ارائه‌ی یک خدمات خاص مطالبه می‌کند و یا اینکه فروشنده یا تولید کننده‌ی یک کالا مثل پارچه یا لباس از خریدار درخواست می‌کند. بله! در بسیاری از مواقع حق تألیف در این معنا به کار می‌رود ولی این تنها معنا و صورت عینی این اصطلاح نیست. در سراسر جهان، صورت‌ها و معانی ضمنی و حاشیه‌ای بسیاری برای این عبارت به کار می‌رود که این توضیح ابتدایی‌ترین صورت آن است.

برای مطالعه بیشتر کلیک کنید...
مراحل تولید کتاب

مراحل تولید کتاب

برای تولید کتاب باید مراحلی را طی کرد. اگر کسی این مراحل را به ترتیب پیش ببرد در زمان، انرژی و منابع مالی خودش صرفه‌جویی کرده است، اما اگر از این مراحل اطلاعی نداشته باشد ممکن است برای برگشتن به ابتدای فرآیند دچار ضرر مالی و زمان زیادی بشود. در اینجا توضیحاتی کوتاه برای آشنایی شما با این مراحل آورده‌ایم و برای آشنایی بیشتر با هرکدام ازین مراحل به شما کمک می‌کنیم.

برای مطالعه بیشتر کلیک کنید...
نرم افزارهای صفحه آرایی

بهترین نرم‌‌افزار برای صفحه‌آرایی

صفحه‌آرایی یکی از قسمت‌‌های جذاب چاپ هر کتابی است که باعث می‌شود تا کتاب از لحاظ بصری چشم‌گیرتر بوده و نظم و رابطه‌ی منطقی بین نوشته‌ها، تصاویر و فضای خالی کتاب ایجاد گردد که همین امر سبب مطالعه آسان‌‌تر کتاب و فروش بالای آن می‌شود. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و ورود نرم‌‌افزارهای صفحه‌آرایی کتاب نیز توسط نرم‌ افزارهای مرتبط و متداول در این زمینه صورت می‌گیرد.

برای مطالعه بیشتر کلیک کنید...
بدون فقر مادی و فرهنگی با کتاب

بدون فقر با کتاب

دوران ما دوران رشد حیرت انگیز علوم و تکنولوژی است. در سال‌های اخیر اگر فردی در تخصص خود، آموزه‌ها و آگاهی‌های چهل سال گذشته را داشت، اگر نمی‌توانست در رشته‌ی خود به موفقیت چشمگیری برسد، لااقل می‌توانست در بازار کار و رقابت دوام بیاورد و به هر طریق روزگارش می‌گذشت. اما امروزه اگر کسی، تنها یک سال از علوم و تکنیک‌ها و آگاهی‌های کلی زمینه‌ی فعالیت خود عقب باشد، هیچ جایی در کارزار رقابت و بازار کار نخواهد داشت و طولی نمی‌کشد که به انتهای صف فرستاده می‌شود.

برای مطالعه بیشتر کلیک کنید...
تاریخچه کاغذ

تاریخچه‌ صنعت کاغذ

اختراع و تولید کاغذ را به چین باستان نسبت می‌دهند. نخستین کاغذها را چینی‌ها از خمیر بامبو، پنبه و کتان می‌ساختند. بنا به روایتی اولین مقصد کاغذ از چین به ایران عهد اشکانی و ساسانی بود؛ اما صنعت کاغذسازی در دوره‌ی اسلامی و در قرن سوم هجری در ایران رواج بسیار فراگیر یافت. سمرقند دروازه‌ی ورود کاغذ از چین به ایران بود و از شهرهای پیشگام در صنعت کاغذسازی. صنعت کاغذسازی از ایران به مصر و آسیای صغیر و در نهایت اروپای شرقی و سپس غربی وارد شد و نخستین کارخانه‌ی کاغذ سازی بسیاری احداث کردند.

برای مطالعه بیشتر کلیک کنید...
لزوم ورود به صنعت نشر کتاب

لزوم ورود به کار نشر

اگر بخواهیم درباره‌ی اینکه لزوم ورود به صنعت نشر کتاب چیست، صحبت کنیم باید نگاهی همه ‌جانبه به مسئله داشته باشیم و بگوییم که چرا اساساً کتاب مهم است؟ امروزه با رشد تکنولوژی، تسهیل ارتباطات، افزایش تولید کالاهای غیر ضروری، و رشد بازار و تولید می‌توان با کمترین نیرو و سرمایه به رشد اقتصادی بیشتری رسید. صنایعی که عمده‌ی توجه آن‌ها به فروش و مصرف گرایی است. آن‌ها تولید می‌کنند تا فقط و فقط بفروشند. به همین دلیل در این میان صنایع فرهنگ سازی مثل صنعت نشر کتاب به فراموشی سپرده شده‌اند

برای مطالعه بیشتر کلیک کنید...
انواع چاپ

انواع چاپ

صنعت چاپ یکی از مهم‌ترین صنعت‌های قرن اخیر شناخته می‌‌شود؛ از تکنولوژی چاپ برای نشر و توسعه امور نوشتاری استفاده می‌شود که تاریخچه پیدایش آن به حدود 3000 سال قبل از میلاد حضرت مسیح باز می‌گردد. با استفاده از این صنعت بزرگ و بسیار عظیم می‌توان به انتقال اطلاعات در قالب‌های متنی و تصویری پرداخت و مهم‌‌ترین بخش این صنعت انتقال اطلاعات از طریق متن و  چاپ کتاب می‌باشد.در واقع با استفاده از این صنعت می‌توان کالایی فرهنگی به نام کتاب را در تیراژ‌های مختلفی تکثیر نمود.

برای مطالعه بیشتر کلیک کنید...
تبدیل پایان نامه به کتاب

شیوه ‌نامه‌ی تبدیل پایان‌نامه به کتاب

یکی از راه‌های افزایش سطح علمی و تحقیقاتی کشور تبدیل پایان‌نامه‌ های دانش آموخته گان مقطع کارشناسی ،کارشناسی ارشد و …. به کتاب می‌باشد. علاوه بر این که با تبدیل پایان‌نامه خود به کتاب شما به عنوان محقق و نویسنده شناخته می شوید، شما  با تألیف یک کتاب در حوزه تخصصی خود می‌توانید امتیاز ویژه‌ای در آزمون مصاحبه‌ی دکتری داشته و بدین طریق از رقبای خود پیشی بگیرید و یا برای استخدام و ترفیع شغلی امتیاز ویژه‌ای را کسب نمایید.

برای مطالعه بیشتر کلیک کنید...
فونت های استاندارد برای چاپ کتاب

فونت‌‌های استاندارد برای چاپ کتاب

در واقع با انتخاب فونت مناسب برای هر کتاب می‌توان به تمرکز بیشتر خواننده در هنگام مطالعه کتاب کمک کرد و جریان بصری منسجمی را جهت جلوگیری از حواس‌پرتی و منحرف شدن ذهن او در هنگام مطالعه ایجاد کرده و او را نسبت به ادامه مطالعه کتاب تشویق و ترغیب نمود.

با توجه به اهمیت این موضوع تصمیم گرفتیم تا در این مقاله انواع فونت‌ های استاندارد برای چاپ کتاب را خدمتتان معرفی کنیم تا شما علاوه بر آشنایی با آن ‌ها از ویژگی ها  و وجه تمایز آن‌ ها با یکدیگر اطلاع یابید.

برای مطالعه بیشتر کلیک کنید...
مجوزهای لازم برای چاپ کتاب

مجوزهای لازم برای چاپ کتاب

برای چاپ کتاب و اعتبار بخشیدن به آن مجوزهایی لازم است تا پس از چاپ کتاب و خروج از چاپ‌ خانه، موجودی کتاب اعلام شده و در بازار کتاب توزیع گردد.

  • اخذ شابک
  • مجوز قبل از چاپ و مجوز طرح جلد
  • اخذ فیپا
  • اخذ کارت کتاب
  • اعلام وصول
  • مجوز پخش
برای مطالعه بیشتر کلیک کنید...
انواع قطع کتاب

انواع قطع کتاب

شاید تا به حال بارها از کنار انواع کتاب عبور کرده‌اید و دیده‌اید که اندازه‌های آن‌ها با هم متفاوت است و در سایزهای مختلف به بازار عرضه شده‌اند اما نمی‌دانستید که هر کدام ازین سایزها نام مخصوص به خودش را در علم کتاب‌شناسی دارند.با توجه به اهمیت تعیین قطع مناسب برای هر کتاب جهت چاپ در این مقاله تصمیم داریم تا شما را با انواع مختلف قطع کتاب و تفاوت‌ های فی ما بین آن ها آشنا نماییم تا شما اطلاعات کاملی را در این زمینه کسب نمایید.

برای مطالعه بیشتر کلیک کنید...
انواع دستگاه های چاپ

انواع دستگاه‌های چاپ را بشناسید!

چنانچه بخواهیم طرح، متن یا اثری را بر روی یک سطح ایجاد کرده و تکثیر نماییم می‌گوییم که عمل چاپ را انجام داده‌ایم. واژه چاپ از واژه‌ای مغولی به نام چهاب برگرفته شده و معنای لغوی آن فشردن سطحی بر سطح دیگر است. امروزه تکنیک‌‌های چاپ پیشرفت قابل توجهی داشته است؛ در‌نتیجه می‌توان عملیات چاپ را بر روی سطوح متعدد و متنوعی به جز کاغذ انجام داد. امروزه فرآیند چاپ در محلی به نام چاپ‌خانه و توسط دستگاه‌های مکانیزه چاپ انجام می‌شود. 

برای مطالعه بیشتر کلیک کنید...