انتخاب اندازه و فونت استاندارد کتاب

فونت های استاندارد برای چاپ کتاب

فونت‌‌های استاندارد برای چاپ کتاب

یکی از مراحل حساس آماده‌سازی فایل اولیه کتاب انتخاب فونت و قلم استاندارد برای چاپ کتاب می‌باشد. فونت هر کتاب با توجه به موضوع و محتوا، گروه سنی مخاطب، قطع کتاب و طراحی آن می‌بایست تعیین و انتخاب گردد و در واقع فونت مناسب و استاندارد می‌تواند در جذاب‌ تر دیده شدن محتوای کتاب و جلب توجه خریدار تأثیر بسزایی داشته باشد. در واقع با انتخاب فونت مناسب برای هر کتاب می‌توان به تمرکز بیشتر خواننده در هنگام مطالعه کتاب کمک کرد و جریان بصری منسجمی را جهت جلوگیری از حواس‌پرتی و منحرف شدن ذهن او در هنگام مطالعه ایجاد کرده و او را نسبت به ادامه مطالعه کتاب تشویق و ترغیب نمود.

با توجه به اهمیت این موضوع تصمیم گرفتیم تا در این مقاله انواع فونت‌ های استاندارد برای چاپ کتاب را خدمتتان معرفی کنیم تا شما علاوه بر آشنایی با آن ‌ها از ویژگی ها  و وجه تمایز آن‌ ها با یکدیگر اطلاع یابید.

فونت مناسب کتاب‌ها

همان‌‌طور که در بند پیش اشاره شد فونت کتاب‌‌ها بر مبنای محتوای موجود در هر کتاب، موضوع آن و گروه سنی مخاطب این کتاب تعیین می‌شود. فونت ‌های کتاب فارسی، عربی، قدیمی مطمئناً از  فونت های  سایر کتاب ‌ها متفاوت می‌باشند. کتاب ‌های کودک، شعر یا داستان هر کدام فونت مخصوص به خود دارند و کتب علمی و ادعیه نیز از این قاعده مستثنی نمی‌باشد. بنابراین می‌توان انواع فونت را بر اساس محتوای کتاب به صورت زیر دسته بندی نمود:

 • فونت کتاب فارسی
 • فونت کتاب عربی
 • فونت کتاب قدیمی
 • فونت کتاب درسی و ابتدایی
 • فونت کتاب کودک
 • فونت کتاب شعر
 • فونت کتاب داستان
 • فونت کتاب علمی
 • فونت کتاب دعا و قرآن
 • فونت مقاله و پایان نامه

در نهایت انتخاب فونت و سایز مناسب آن می بایست مورد تایید طراح گرافیکی کتاب قرار گیرد.

فونت مناسب و استاندارد برای چاپ کتاب

هزاران فونت در دنیای آنلاین وجود دارد که می توانید از برخی از آن‌ ها به صورت رایگان استفاده نموده و با پرداخت مبلغی از برخی دیگر که غیر رایگان می‌باشند استفاده کنید. بهتر است به خاطر داشته باشید که هیچ گاه در کتاب خود بیش از سه فونت مختلف را استفاده ننمایید و در صورتی که می بایست این کار را انجام دهید از فونت های مختلف یک خانواده و یا به عبارتی Family Font  برای متون اصلی و عناوین کتاب خود استفاده نمایید. به صورت کلی رایج‌‌ترین و مناسب‌‌ترین فونت‌‌های استاندارد برای چاپ هر کتاب برای خلق اثری ناب و منحصر بفرد شامل موارد زیر می‌باشد.

 1. بی‌نازنین
 2. بی‌یکان
 3. ایران سنس
 4. بی‌تیتر و …

به طور مثال فونت مناسب برای کتاب‌‌‌‌هایی با موضوعات جدی و تئوری فونت‌هایی از قبیل لوتوس، بدر بوده و فونت مناسب  برای کتاب‌های رمان و داستان میترا، نازنین و برای کتاب‌های کودک و نوجوان فونت رویا مناسب می‌باشد.

چه فونت‌هایی جهت درج عناوین کتاب مناسب است؟

چه فونت هایی جهت درج عناوین کتاب مناسب است

برای درج عنوان‌های کتاب می‌بایست از فونت‌های بزرگ تر و برجسته تر نسبت به سایر متون کتاب استفاده کنید. ذکر این نکته ضروری است که انتخاب فونت می‌بایست به گونه‌ای باشد که به خوانایی و زیبایی کتاب خدشه‌ای وارد نشود. به عنوان مثال شما برای درج عناوین اصلی می‌توانید از فونت‌های تیتر، میترا و جدید استفاده کنید  و برای درج عناوین فرعی از فونت‌هایی همانند یاقوت، میترا و نازنین و هم اندازه متن اصلی کتاب استفاده کنید.

نرم افزارهای فارسی زیادی با ارائه و عرضه فونت‌های فارسی بسیار با کیفیت  بستر مناسبی را برای حذف مشکلات و ایرادات فونت‌های رایج هم‌چون بهم ریختگی فاصله بین حروف و کلمات فراهم نموده است لذا استفاده از فونت‌های این نرم افزارها گزینه مناسبی برای طراحی‌ و صفحه‌آرایی‌های حرفه‌ای صفحات کتاب و نشریات مختلف به شمار می‌آید.

هم چنین فونت‌های اصلاح شده یعنی مجموعه فونت‌های در بردارنده فونت‌های استاندارد و شناخته شده‌ای وجود دارند که استفاده از آن‌‌ها می‌تواند در صفحه‌آرایی و چاپ کتاب مفید و مناسب بوده و علاوه بر زیبایی نوشتاری باعث کاهش حجم کتاب و استفاده بهینه از کاغذ و صرفه جویی در این زمینه گردد. در نهایت فونت های Mj جزو جذاب‌ترین فونت‌های فارسی جهت چاپ کتاب می‌باشد که این مجموعه بی‌نظیر و کاربردی شامل فونت‌های مختلفی هم‌چون فونت‌های مذهبی، امروزی و … می باشد.

سایز فونت چاپ کتاب

اندازه و سایز فونت برای چاپ بیشتر کتب بین عدد 11 و 12 می‌باشد. سایز فونت کتب کودک کمی بزرگتر بوده و بین 12 تا 14 می‌باشد. در واقع مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار برای انتخاب فونت و سایز آن موضوع و محتوای کتاب و گروه سنی مخاطب این کتاب می‌باشد. به عنوان مثال برای چاپ کتب پژوهشی، نظری و شعر فونت لوتوس، میترا، نازنین و بدر با سایز 14 مناسب است.

همچنین جهت کتب لاتین فونت Times new و roman مناسب بوده  و سایز قلم انتخابی جهت چاپ در این کتاب‌‌ها 10.5 می‌باشد.

فونت و اندازه قلم استاندارد برای پاورقی‌‌ها

جهت چاپ پاورقی‌ها کتاب‌‌های فارسی فونت ‌های زَر، نازنین،  بدر و لوتوس و قلمی با اندازه 10.5 بسیار مناسب است. جهت تهیه پاورقی در کتب لاتین از فونت Times new romam و سایز قلم 8.5 استفاده فرمایید.

در پایان

همه ما به خوبی می‌دانیم فونت مناسب و استاندارد برای چاپ هر مطلب و نوشته علی‌الخصوص کتاب جزو الزامات بسیار مهم بوده و شور و اشتیاق شما را برای مطالعه آن متن دو چندان می‌نماید. استفاده از فونت نامناسب سبب خستگی چشم و عدم تمرکز خواننده در هنگام مطالعه خواهد شد و کتاب جلوه بصری خود را از دست خواهد داد.

پس صفحه آرایی کتاب یا سایر نشریات با رعایت نکات گفته شده و انتخاب فونت و قلم مناسب با توجه به موضوع و محتوای نوشتار و قطع کتاب می تواند بر جذابیت اثر افزوده و سبب تسهیل امر مطالعه توسط خواننده این کتاب گردد. در خاتمه این نوشتار ذکر این نکته ضروری است که انتخاب فونت مناسب از اصلی ترین و مهم ترین نکات در صفحه آرایی کتاب به شمار می آید که پیامد انتخاب صحیح و به جای آن؛ سبب خوانا بودن کتاب خواهد شد. انتشارات مدیران اندیشه آماده ارائه هرگونه خدمات چاپ کتاب برای شما عزیزان می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + 1 =