قطع وزیری

قطع وزیری چیست؟

معرفی قطع وزیری و بررسی فواید

قطع کتاب و اندازه آن یکی از موضوعات مهم در حوزه صنعت چاپ است و به عنوان عاملی تاثیر‌گذار در محاسبه هزینه تمام شده چاپ یک کتاب یا سایر نشریات به شمار می‌آید. قطع مناسب کتاب می‌تواند فرآیند مطالعه را تسهیل کرده و در جذابیت ظاهری کتاب نیز تاثیر به‌سزایی داشته باشد. باتوجه به این که کتاب‌‌ها در سایز و قطع‌‌های مختلفی تهیه و چاپ می‌شوند بنابراین هر کدام از آن‌‌ها دارای ویژگی‌‌های خاص و منحصر به فردی می‌باشند. ما در این مقاله تصمیم داریم تا توضیحاتی جامع در مورد قطع وزیری کتاب را به صورت مفصل خدمتتان معرفی نماییم.

قطع وزیری چیست؟

قطع وزیری همانند قطع رقعی یکی از قطع‌‌های متداول و رایج  در زمینه چاپ است که اکثر انتشارات در کشور از این قطع برای چاپ کتاب‌‌ها استفاده می‌نمایند. کاغذ مورد استفاده جهت شیت‌‌‌بندی قطع وزیری 50×70 بوده، بنابراین تعداد صفحه در یک طرف کاغذ برابر با ۸ بوده و ابعاد استاندارد هر برگ در حدود 5/23×5/16 و مساوی با ابعاد یک کاغذ B5 می‌باشد.

برای درک بهتر این موضوع مثالی را برایتان بیان می‌نماییم. شما کافی است یک صفحه کاغذ A4 را در دست گرفته و آن را 3 بار تا بزنید. اکنون کاغذ تا‌خورده را به گونه‌ای در دست بگیرید که سمت چپ پایین صفحه باز باشد. حال شروع به شماره گذاری صفحات نمایید. در نهایت خواهید دید صفحات شما روی هم قرار گرفته‌اند و پس از دوخته شدن ته آن‌ها میتوانید کاغذ‌ها را از سه طرف برش زد. به عبارتی دیگر می‌توان گفت با 3 بار تا کردن پی‌در‌پی کاغذ 70×50 سانتی‌متر می‌توان به اندازه تقریبی قطع وزیری رسید.  البته بهتر است بدانید ابعاد این قطع علاوه بر موارد نامبرده در صنعت چاپ به صورت تقریبی از 13×20 تا 20×26 سانتی‌‌متر متغیر است.

از قطع وزیری بیشتر برای چاپ چه نوع کتبی استفاده می‌شود؟

جهت چاپ کتاب‌‌های درسی، کمک درسی، علمی،پژوهشی، مرجع ، تخصصی و دانشگاهی از قطع وزیری استفاده می‌شود. هم‌چنین جهت تبدیل پایان‌‌نامه‌ها به کتاب نیز از این نوع قطع جهت چاپ کتاب استفاده می‌شود.

انواع قطع وزیری

قطع وزیری نیز همانند قطع رحلی دارای سه اندازه کوچک، بزرگ و متوسط می‌باشد. این قطع از کتاب از قطع رحلی کوچک تر و بزرگ تر از قطع رقعی می‌باشد.

فواید استفاده از قطع وزیری برای چاپ کتاب چیست؟

همان‌‌طور که می‌دانید کاغذ ماده‌ای با بافت گیاهی است و برای تولید کاغذ درختان زیادی قطع می‌گردد و در نتیجه قطع درختان آسیب‌‌های زیادی به محیط زیست وارد می‌کند؛ بنابراین صرفه‌‌جویی در مصرف کاغذ و استفاده کامل و بهینه از آن می‌تواند در حفظ محیط زیست تاثیر بسزایی داشته باشد. با توجه به همین موضوع با چاپ کتاب در قطع وزیری می‌توان از تمامی فضای کاغذ حداکثر استفاده را نمود و حاشیه کمی را بر جای گذاشت و بدین ترتیب در هنگامی که صفحات کتاب زیاد است در مصرف زیاد کاغذ صرفه‌‌جویی نموده و هزینه‌‌های مربوط به خرید و استفاده از کاغذ و چاپ آن را تا حدود بسیار زیادی کاهش داد.

در واقع با توجه به بزرگ بودن ابعاد این قطع شما می‌توانید اطلاعات بیشتری را در هر صفحه بگنجانید و بدین ترتیب با کاهش تعداد صفحات از قطع درختان بیشتری جلوگیری نمایید. علاوه بر موارد نامبرده مطالعه کتاب‌های چاپ شده در این قطع بسیار آسان بوده و سبب تشویق و ترغیب خواننده به ادامه مطالعه کتاب می‌گردد.

در پایان

با توجه به توضیحات مندرج در این مقاله در حال حاضر رایج‌ترین قطع برای چاپ کتاب، قطعی به نام قطع وزیری است. با توجه به این که سایز این قطع در چاپ‌خانه‌های مختلف کمی متغیر است توصیه می‌کنیم حتما قبل از چاپ کتاب ابعاد در نظر گرفته شده برای این قطع را از ناشر کتابتان سوال کنید. شما با انتخاب  کمترین بازه معرفی شده برای این قطع علاوه بر صرفه‌جویی در مصرف کاغذ مطمئناً در هنگام چاپ کتابتان دچار مشکلی نشده و در نهایت حاشیه کتابتان افزایش یابد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + = 21