عوامل رعایت نیم‌فاصله ها در متن

نیم فاصله ها

نیم‌فاصله

یکی از شاخص‌های مهم در نوشتار امروز فارسی که متاسفانه به آن بی‌توجهی زیادی می‌شود نیم‌فاصله است. به صورتی که هر نوشته در مرحله‌ی ویراستاری به طور کامل نیم‌فاصله گذاری شده و بعد برای چاپ نهایی فرستاده می‌شود. چنانچه می خواهید با انواع چاپ آشنا شوید کلیک کنید.

اگر بخواهیم نیم‌فاصله را به شکلی کوتاه و مختصر توضیح دهیم باید به تفاوت کلمات زیر دقت کنید:

میشود (بدون فاصله)، می‌شود (نیم فاصله یا فاصله مجازی) و می شود (فاصله کامل)

بهترین راه برای تشخیص نیم‌فاصله این است که بدانیم کلمه از نظر دستوری یک کلمه مستقل است یا نه، مثلاً در مثال بالا می‌دانیم که «می‌شود» به عنوان یک کلمه کامل شناخته می‌شود اما در کلمه‌ی «سر به هوا» هر کدام اجزا یک کلمه مستقل هستند پس با فاصله کامل نوشته می‌شوند.

این بحث شاید برای کسانی که اطلاعات دستوری قوی ندارند کمی پیچیده باشد اما شما برای یافتن این موارد می‌توانید به فرهنگ املایی ویراستاران در سایت ویراستاران مراجعه کنید و با وارد کردن کلمه مورد نظر خودتان شیوه نوشتن صحیح آن را بیابید. برخی مواردی باید نیم‌فاصله در آن‌ها رعایت شود:

  1. تر، ترین: بزرگ‌ترین، سخت‌تر (بیشتر و کمتر استثنا هستند)
  2. نشانه‌ی جمع «ها»: کتاب‌ها، آدم‌ها
  3. می و نمی در ابتدای فعل: می‌آیم، نمی‌رود
  4. ضمیر پیوسته به فعل: رفته‌ام، نام برده‌اند، شکسته‌اید و …
  5. نشانه‌ی نکره «ای»: سازنده‌ای،مدرسه‌ای و ….
  6. واژه‌های مرکب: راحت‌طلب، نیم‌فاصله

علت رعایت نیم‌فاصله

اولین و مشخص‌ترین علت رعایت نیم‌فاصله در خط فارسی زیبایی خط و راحت‌تر خوانده شدن آن است. وقتی شما بین دو کلمه نیم‌فاصله می‌گذارید به خواننده‌ی متن این پیام را می‌دهید که این دو جز یک واژه هستند و باید با هم خوانده شوند.

از دیگر دلایل این کار این است که مثلا در نرم افزار ورد وقتی شما نشانه‌ی جمع «ها» را جدا از کلمه می‌نویسید و این کلمه در پایان سطر قرار می‌گیرد، ورد تشخیص نمی‌دهد که این‌ها یک کلمه هستند و «ها» جمع را در سطر بعدی قرار می‌دهد. ممکن است در یک نوشته بارها این اتفاق بیفتد و شما آن نوشته را برای ارائه در یک محیط علمی و یا کاری ارائه کنید. در این صورت ممکن است این بی نظمی در نوشته برای شما یک مورد منفی در نظر گرفته شود.

آیا همه دستگاه‌هایی که در آن‌ها امکان تایپ هست نیم فاصله هم دارند؟

جواب این سوال مثبت است. شما در کامپیوترهای خود و حتی گوشی‌های خودتان امکان درج نیم فاصله را دارید.

تنها مشکلی که ممکن است طراحان گرافیک با آن برخورد کنند، درج نیم‌فاصله در برنامه‌های فتوشاپ و ایلاستریتور است که برای حل این مشکل می‌توانید متن خود را ابتدا در ورد تایپ کرده و سپس به برنامه‌ی مورد نظر خودتان منتقل کنید.

جایگاه نیم فاصله در کیبورد اندروید

نیم فاصله در گوشی اندروید

جایگاه نیم فاصله در کیپورد گوشی‌های ios

 

جایگاه نیم فاصله در کیپورد گوشی های ios

نیم فاصله در نرم‌افزار ورد

برای اینکه بتوانید نیم‌فاصله را در ورد خودتان تشخیص دهید و یا صفحه کلید مورد نظر خودتان را وارد کنید به مطلب دیگری که در قسمت آموزش این سایت قرار داده‌ایم مراجعه کنید. (لینک مطلب وارد کردن نیم فاصله در ورد.)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + 1 =